Medaile ze studentské soutěže v Číně
Tisková zpráva, 10. 4. 2019, Praha
Delegace Českého svazu vědeckotechnických společností z.s. se vrátila se 2 zlatýma a 1 stříbrnou medailí z 39. ročníku finále mezinárodní studentské středoškolské odborné soutěže „the Beijing Youth Science Creation Competition 2019“. Další zlatou medaili získala druhá část výpravy, fyzici z Mendlova gymnázia Opava, p. o. z paralelně probíhajícího „Mini Maker Fair“. To byla přehlídka prací STEAM, DIY nebo DIWO, na které studenti představovali své nápady proměněné v produkt pomocí inovativních technologií jako je elektronika, 3-D tisk, robotika a mikroprocesory. ČSVTS pozval tvůrce vylepšeného ventilu Nikoly Tesly z Mendelova gymnázia Opava, aby svůj produkt prezentovali. Obě soutěže se konaly v Pekingu od 23. 3. do 27. 3. 2019.
Ocenění studenti:
BYSCC 2019 - Beijing Youth Science Creation Competition 2019
Zlatá medaile
Kateřina Kudličková, Gymnázium Brno-Řečkovice, p. o.
Název práce: Role RNFT1 a RNFT2 proteinů v buněčné biologii
Nikola Vršková, Gymnázium Zlín-Lesní čtvrť
Název práce: Analýza konformace a dynamiky první krystalové struktury deoxyribozymu 9DB1
Stříbrná medaile
Vladimír Veselý, SPS Ostrov
Název práce: Zařízení pro monitorování koncentrace CO2
Mini Maker Fair
Zlatá medaile
Tomáš Wolf, Vojtěch Kryšpín, Jan Stoklasa,Mendelovo gymnázium Opava, p. o.
Název projektu: Ventil Nikoly Tesly
Český svaz vědeckotechnických společností na základě dlouhodobé spolupráce s Čínskou asociací pro vědu a techniku – CAST a posléze s Pekingskou asociací pro vědu a techniku – BAST už od roku 2014 vysílá na soutěž do Pekingu vynikající středoškolské studenty. Svaz při výběru studentů úzce spolupracuje s organizátory české celonárodní soutěže „SOČ“ – Středoškolské odborné činnosti, což je Národní institut dalšího vzdělávání a jeho Talentcentrum a dále s Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, z. s., která pořádá soutěž vědeckých a technických projektů EXPO SCIENCE AMAVET. Do této spolupráce se zapojila mladá organizace Alumni Scientiae Bohemicae, z. s., kterou založili absolventi zahraničních studentských soutěží s cílem předávat zkušenosti ze zahraničních klání svým nástupcům. Členové tohoto spolku připravili studenty po odborné stránce na soutěže v Číně také v roce 2019. A podle výsledků s úspěchem.
Hostitelem soutěže BYSCC 2019 a Mini Maker Fairbyl opět pekingský distriktHuairou, na severním okraji města. V této moderní městské části se nachází mladá a progresivní Univerzita Čínské akademie věd (UCAS), která má ambici stát se jednou z nejvýznamnějších univerzit v Číně. Už teď spolupracuje s mnohými evropskými a světovými univerzitami. Soutěže se zúčastnily kromě Číny delegace z těchto států: České republiky, Itálie, Dánska, Ukrajiny, Ruska, Izraele, USA, Austrálie, Koree, Malajsie, Thajska a Jihoafrické republiky. Soutěžními obory byly zoologie, matematika, výpočetní technika a informatika, biomedicína, biochemie a molekulární biologie, environmentální vědy a inženýrství, fyzika a astronomie. Finále soutěže se zúčastnili studenti z Číny, Evropy, USA, Macaa, Hongkongu, Taiwanu, Austrálie, Koree, Malajsie, Thajska a Jihoafrické republiky.
Kateřina Kudličková popisuje: „Celá soutěž, ale i samotná návštěva Číny a poznání tamější kultury byla obrovskou zkušeností pro nás všechny. Přivezli jsme si mnoho vzpomínek a zážitků, nových přátel z celého světa a především uvědomění si, jak se máme v Česku dobře, a to po všech stránkách. Bylo šokující vidět, jak přísný a nelítostný je jak zdejší politický, tak školský systém.“
Atmosféra soutěže byla vynikající. Studenti měli dost příležitostí navázat přátelství, porovnat úroveň svých prací s ostatními projekty a nahlédnout do odlišné kultury vzdálené země, k čemuž pomohly i návštěvy atraktivních míst v Pekingu zapsaných v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Studenti čínských vysokých škol zabezpečovali plynulý chod každého dne a starali se o spokojenost delegací ze zahraničí. „Čína není jen o velkých a přelidněných městech, ale i krásné architektuře a nádherné krajině, jak jsme se přesvědčili při návštěvě Zakázaného města a Čínské zdi. Je neuvěřitelné, jakou rychlostí Čína roste. Na soutěži mě překvapilo, s jakou péčí o nás bylo postaráno. I když nebylo tolik času na rozhovory s porotci, bylo mnoho možností dozvědět se něco o projektech ostatních soutěžících nebo o životě v Číně od našich delegátek“, komentuje svoje postřehy jeden z účastníků, Vladimír Veselý.
Poděkování
Na závěr bych chtěla vyzvednout vynikající spolupráci uvedených organizací, skvělé výkony našich studentů, kteří tímto výsledkem zajistili pozvání pro další ročník.
Posláním ČSVTS je zastupování společných zájmů členských organizací, podpora činnosti členů ČSVTS a vytváření podmínek pro zajištění profesních zájmů, kariérního rozvoje a celoživotního vzdělávání inženýrů a techniků.
Kontakt pro média: Ing. Zora Vidovencová, ČSVTS, Novotného lávka 5, 110 00 Praha 1
www.csvts.cz, tel: 221 082 247, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.