Český svaz vědeckotechnických společností

ČSVTS

Novotného lávkazpravodaj
 

prehled
 

feani


Kalendář

poslední měsíc březen 2018 Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
week 9 1 2 3 4
week 10 5 6 7 8 9 10 11
week 11 12 13 14 15 16 17 18
week 12 19 20 21 22 23 24 25
week 13 26 27 28 29 30 31

Výstavy na Novotného lávce

Žádné události k zobrazení

Počet návštěvníků

396125

Aktuálně

 

Musíme podporovat technické obory, shodli se odborníci

 

Každý chce být manažerem, ale neumí spočítat trojčlenku. Inženýr přestává existovat. Pracovat v technickém oboru je sexy. To jsou věty, které zazněly během oslav 25. výročí ČSVTS.
„Nikdo nechce vstávat v šest hodin ráno, protože si myslí, že technické obory jsou jen olej a špína. Ale to tak není. Dneska je to spíš o programování strojů,“ prohlásil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.
Ten promluvil na oslavách 25. výročí ČSVTS, které se konaly 28. května v sídle svazu na Novotného lávce. Přední odborníci, kteří spolu s ním na akci přednášeli, se shodli na tom, že základem je přivést do technických oborů více mladých. „A dobře je vyškolit. Firmy se jim musí věnovat v provozu, počítat s tím, že něco zkazí a bude to trvat déle,“ uvedl Bělobrádek s tím, že v nové strategii má své místo právě spolupráce s malými a středními firmami, které by se do podpory studentů zapojili.
Dodal, že rozdíl mezi asijským a evropským studentem je v tom, že asijský studuje to, co ho bude živit, zatímco evropský studuje to, co ho bude bavit. „Děti chtějí být sociologové a politologové. Synovi jsou tři roky, ale už teď mu začnu vysvětlovat, že technický obor je sexy,“ smál se během oslav Bělobrádek.

 

Na jeho slova navázal i další mluvčí, Jaroslav Hanák. Prezident Svazu průmyslu a dopravy má rovněž v plánu podchytit nejmenší: „Stavebnici Merkur musíme dostat do mateřských škol. Dneska by si ženy při práci s matičkou zlámaly nehty a muži si šroubovákem vypíchli oko.“ Podle něj je síla a budoucnost v matematice a tak je pro skládání povinné maturity z tohoto předmětu. Zároveň by upravil vysoké školy, tvrdí, že na malou zemi jich máme nadbytek.
Dalším krokem je podle jeho názoru zlepšení jazykové vybavenosti školáků. „Investoři z Německa si stěžují, že děti vůbec neznají jazyky.“  
„I já mám pocit, že se pojem inženýr prakticky přestal vyskytovat,“ navázal na ostatní řečníky Zdeněk Trojan, současný místopředseda ČSVTS.
Docent Trojan na oslavách obdržel Medaili Christiana J. Willenberga. ČSVTS jich celkem předal 9 a dále udělil čestné odznaky předním osobnostem z oblasti vědy a techniky.
Součástí oslav bylo také podepsání smlouvy o spolupráci s Kuvajtskou společností inženýrů, gala recepce, přednášky prezidenta Světové federace inženýrských asociací a Evropské federace inženýrských asociací. Akce se zúčastnili delegace například ze Slovenska, Ukrajiny, Německa, Kuvajtu, Číny, Polska i zástupci Ruska a Palestiny.
Se všemi se přivítal současný předseda ČSVTS Jaromír Volf, který oslavy zahájil úvodním slovem.
Český svaz vědeckotechnických společností v letošním roce oslavuje čtvrtstoletí své existence a připomíná si také 150. výročí založení Spolku architektů a inženýrů v Království českém, který považuje za svého předchůdce. Jeho členové se v 19. a na začátku 20. století výrazně podíleli na průmyslovém rozvoji v českých zemích. Obdobně i ČSVTS a jeho členské spolky dnes soustřeďují rozsáhlý intelektuální potenciál, který reprezentují především v něm sdružení inženýři, technici a další odborníci, kteří podle specifického zaměření přispívají k řešení úkolů, které stojí před naší, evropskou i globální společností.

Michaela Červená, redaktorka


Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

saly

 


Kamera on-line

webkamera Karlův most


kytlice

ubytovani

klub