sekce mladých


ženy v jádře


Evropská nukleární
společnost


Slovenská nukleární
společnost


Kolektivní členové

ALTA a.s.
AMEC Nuclear Czech
AREVA NP GmbH
ČEZ a.s.
EGP INVEST s.r.o.
Energovýzkum s.r.o.
ENVINET a.s.
FEL ZČU Plzeň
FJFI ČVUT Praha
FS ČVUT Praha
FSI VUT Brno
Chemcomex Praha a.s.
I&C ENERGO a.s.
Královopolská RIA a.s.
Modřanská potrubní a.s.
OSC a.s
Rizzo Associates
Czech, a.s.

SÚRAO
ŠKODA JS a.s.
TES s.r.o.
ÚJV Řež a.s.
VF a.s
VÚJE Česká republika s.r.o.
Westinghouse
Electric Czech Rep. s.r.o.

ZAT a.s. Příbram 
Případ Temelín
Rizika přesahující hranice
Dana Drábová a Helmuth Böck
  Dědictví Černobylu
Zdravotní, ekologické
a sociálně-ekonomické dopady
  O radioaktivitě pro veřejnost
Co je radioaktivita
Přírodní radioaktivita
Jednotky radioaktivity


Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2014
- The pressuriser for unit 2 of the Novovoronezh 2 nuclear power station in Russia has been delivered.
- The pressure testing of the reactor pressure vessel for China’s Tianwan-3 VVER-1000 nuclear unit under construction in Jiangsu province, has been completed.
NUSIM 2014
Technické aspekty dlouhodobého provozu JE ve vzájemných souvislostech.
Zveme Vás na tradiční konferenci pořádanou Českou a Slovenskou nukleární společností.
20.-21. listopadu 2014, Jeseník.
Japonsko obnovuje provoz jaderných elektráren
Japonskému úřadu pro jadernou bezpečnost trvalo přes rok, než vyřídil žádost společnosti Kyushu Electric Power o opětovné spuštění dvou bloků v jaderné elektrárně Sendai na nejjižnějším japonském ostrově Kjúšú. Bloky budou uvedeny do provozu v průběhu října a listopadu a Japonsko se tak po třech a půl roce od havárie v jaderné elektrárně Fukušima opět vrací k využívání jaderné energetiky.
Spanish Nuclear Power Plants in 2013
The operation of Spanish nuclear power plants in 2013 was wholly satisfactory from the point of view of both production and safety and took place in a context of normality.
Nuclear-Powered Ships
Nuclear power is particularly suitable for vessels which need to be at sea for long periods without refuelling, or for powerful submarine propulsion. Some 140 ships are powered by more than 180 small nuclear reactors and more than 12,000 reactor years of marine operation has been accumulated.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2014
- EDF Energy has shut down two reactors at the Heysham A nuclear power station and two reactors at the Hartlepool nuclear station after a possible defect was detected on the spine of one boiler at Heysham A unit 1.
- Almost 90 % of spent fuel assemblies from the spent fuel pool at Fukushima-Daiichi Unit 4 have been transferred to a central storage pool with the remainder scheduled to be removed by the end of the year.
Závěrečné zkoušky SBO dieselů Temelína
Tyto SBO diesely byly na Temelíně instalovány v rámci plnění programu zvyšování bezpečnosti na základě doporučení zátěžových testů EU (stresstesty). Zkoušky budou probíhat na obou nově instalovaných dieselech.
Sestava dvou super dieselgenerátorů EDU je kompletní
Od 12. srpna jsou oba superzáložní dieselgenerátory na svém místě. Včera dopoledne dorazil nový, v pořadí již druhý, záložní zdroj. Byl instalován na seizmicky odolný železobetonový postament, na kterém bude trvale uložen.
Jediný Čech stál u zrodu atomové bomby, která zničila Hirošimu
Málokdo ví, že do nejužšího vědeckého štábu projektu Manhattan, který připravoval atomovou bombu, povolal jeho vědecký šéf Robert Oppenheimer i jednoho exulanta z Československa. Jmenoval se George Placzek.
Transport and the Hydrogen Economy
Hydrogen is widely seen as a future transport fuel, but that future is probably further off than popularly perceived. In the short term, hybrid and full electric vehicles will substantially increase the demand for base-load power from grid systems.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2014
- Hydrostatic testing of the primary loops at the Fuqing-2 nuclear unit under construction in Fujian province, southeastern China, has been completed.
- The reactor pressure vessel for China’s AP1000 Sanmen-2 reactor has been delivered to the construction site in preparation for installation. It is the first AP1000 vessel to be domestically produced.
Těsnění – maličkosti obrovského významu
Každý ví, že v jaderné energetice je prvořadou otázkou bezpečnost. Pokud se v médiích objeví slovo „únik“, vždy se stane slovem poplašným, v drtivé většině případů zbytečně.
Potvrzena kvalita tlakové nádoby reaktoru ETE
Vnitřní povrch tlakové nádoby reaktoru a svarové spoje na prvním bloku elektrárny Temelín jsou v dobrém stavu a v souladu s bezpečnostními požadavky. Takový je hlavní závěr kontroly, kterou odborníci provedli během odstávky prvního bloku.
Fúzní příběh zvaný ZETA
V sobotu 28. června uplynulo devět let od chvíle, kdy byl v Moskvě podepsán dokument přisuzující stavbu tisíciletí – stavbu gigantického tokamaku, tj. termojaderného reaktoru – Evropě.
Electricity and Cars
Electric vehicles and hybrid electric vehicles which are able to be charged from mains power have potential to greatly increase the demand for base-load power from grid systems.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2014
- Candu Energy has signed an “exclusive and binding” agreement with China Nuclear Power Engineering Company (CNPEC) for the construction of two Candu reactors at the Cernavoda nuclear station in Romania.
- Westinghouse Electric Company has signed a shareholder agreement following consultations with all Bulgarian political parties for the construction of a single AP1000 reactor unit at the Kozloduy nuclear power station.
NUSIM 2014
Technické aspekty dlouhodobého provozu JE ve vzájemných souvislostech.
Zveme Vás na tradiční konferenci pořádanou Českou a Slovenskou nukleární společností.
20.-21. listopadu 2014, Jeseník.
Palo Verde – obří elektrárna v poušti
Pouštní jaderná elektrárna cca 55 km od Phoenixu, hlavního města Arizony, se jmenuje podle symbolu státu Arizona – stromu Parkinsonia florida lidově zvaného „zelený kolík“, španělsky „palo verde“.
Smoke Detectors and Americium
Most smoke detectors which operate alarms contain an artificially produced radioisotope: americium-241. Americium-241 is made in nuclear reactors, and is a decay product of plutonium-241.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2014
- The Fuqing-1 CPR-1000 reactor unit in China’s Fujian province reached first criticality on 24 July 2014.
- Electrabel will reconsider its operation of nuclear power stations in Belgium because a tax imposed by the government has brought the company into “an unfavourable economic position”, the nuclear operator said in a statement.
Jak řeší hlubinné úložiště ve Skandinávii
Členové Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany spolu s několika zástupci sdružení Energoregionu 2020, Ekoregionu 5, Energetického Třebíčska a svazku obcí Bystřicka jednali koncem června ve Švédsku a Finsku. Navštívili lokalitu Forsmark ve Švédsku, tam se setkali se zástupci samosprávy oblasti Oskarham.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2014
- Seminář „Potenciál spolupráce v jaderné energetice mezi ČR a Čínou“ a podpis „Smlouvy o spolupráci mezi CNS a ČNS“
- Faktografický přístup k hodnocení zkoušek lomové houževnatosti materiálu TNR ve stavu po ozáření neutrony
- Článok do Bulletinu SNUS o konaní VZ SNUS 2014
- ČEZ ENERGOSERVIS letos slaví dvacet let působení v české jaderné energetice
- Německá energetická revoluce a bio-rohlíky
- Region vyzval vládu, aby rozhodla o pátém bloku v Dukovanech
- Němci zjišťují, že zbourat jadernou elektrárnu je složitější, než ji postavit
- Rozptýlené elektrárny – budoucnost energetiky?
- Budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany řešili ve Valči
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Radioisotopes in Industry
Modern industry uses radioisotopes in a variety of ways to improve productivity and, in some cases, to gain information that cannot be obtained in any other way.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2014
- Russia and Argentina have signed a bilateral agreement that could lead to Russia building two nuclear power reactors in Argentina.
- Ukraine’s state nuclear corporation Energoatom has signed a new memorandum on “joint actions” to achieve a zero failure rate of nuclear fuel, with Russia’s nuclear fuel company TVEL also signing up to the agreement.
Třináctý dieselgenerátor v dukovanské elektrárně
Nový záložní zdroj, který byl dnes přepraven do Jaderné elektrárny Dukovany je díky svým technickým i provozním parametrům unikátním zařízením, které je schopno zcela samostatného provozu.
Energetické investice v USA a Evropě: Američani mají za míň peněz víc muziky
Od roku 2000 země Evropské unie investovaly do obnovitelných zdrojů energie více než Spojené státy americké do průzkumu a těžby břidlicového plynu. A výsledek? Energie je v současné době v USA výrazně levnější než na starém kontinentu.
EU oficiálně přijala novelizovanou směrnici o jaderné bezpečnosti
Zasedání ministrů financí a hospodářství EU (Rada ECOFIN) tento týden oficiálně schválila novelizovanou směrnici, kterou se stanoví rámec Společenství pro bezpečnost jaderných zařízení. Jde o společný příspěvek členských států EU ke zlepšení regulace rizik jaderné energetiky.
Radioisotopes in Medicine
Nuclear medicine uses radiation to provide diagnostic information about the functioning of a person's specific organs, or to treat them. Diagnostic procedures using radioisotopes are now routine.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2014
- China's National Nuclear Safety Administration has approved preparations for the Fangchenggang-1 nuclear unit in the southern province of Guangxi to begin cold testing after a recent safety inspection.
- The next International Youth Nuclear Congress will take place in Hangzhou, China, in 2016.
První etapa geologického průzkumu pro úložiště jaderných odpadů
Každá země, která má ve svém energetickém mixu jadernou elektrárnu, zodpovídá za likvidaci jaderných odpadů z jejího provozu.
O jaderných standardech se jednalo v Praze
Ve dnech 7. až 10. července 2014 uspořádaly v Praze American Society of Mechanical Engineers - ASME a ÚJV Řež, a. s., workshop na téma Jaderné kódy a standardy.
ENS news - Issue No. 45 Summer (July 2014)
- ENC 2014: Where Europe’s nuclear science and industry community gets together
- Spanish Nuclear Society organises technical session on long-term operation
- Nuclear Summer Camp 2014
a další
Research Reactors
Many of the world's nuclear reactors are used for research and training, materials testing, or the production of radioisotopes for medicine and industry. They are basically neutron factories.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2014
- Ukraine’s state nuclear operator Energoatom and Holtec International have signed an agreement for the construction of a centralised repository for spent nuclear fuel at the Chernobyl nuclear power station.
- Russia’s nuclear regulator Rostechnadzor has approved the life extension of unit 1 of the Kalinin nuclear power station and has issued a new 10-year licence for the unit.
Seminář „Potenciál spolupráce v jaderné energetice mezi ČR a Čínou“ a podpis „Smlouvy o spolupráci mezi ČíNS a ČNS“
Burket: Jsem optimista, jádro má budoucnost
Konference o budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany se ve Valči zúčastnila řada odborníků schopných posuzovat tento problém v mnoha souvislostech. Jedním z nich byl prezident České nukleární společnosti Ing. Daneš Burket, Ph.D.
Zpráva z mise MAAE do Dháky, Bangladéš
Ve dnech 22.–26. června jsem se jako člen týmu MAAE zúčastnil společného pracovního setkání týmů MAAE a Bangladesh Atomic and Energy Comission zaměřeného na řízení a organizaci projektu výstavby první bangladéšské jaderné elektrárny v Rooppuru na severu Bangladéše.
The Many Uses of Nuclear Technology
The first power station to produce electricity by using heat from the splitting of uranium atoms began operating in the 1950s. Today most people are aware of the important contribution nuclear energy makes in cleanly providing a significant proportion of the world's electricity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2014
- Westinghouse Electric Company is developing a “specialised option” of its Generation III+ AP1000 nuclear power plant for use in locations with higher seismic levels seen in some areas of the western United States and certain other countries.
- The containment dome of China’s Fuqing-4 has been lifted into place.
Pro Temelín budou prázdniny pracovní
Unikátní modernizace turbíny čeká na temelínské techniky během prázdninových měsíců. Zítra začíná na prvním bloku pravidelná odstávka pro výměnu paliva a právě práce na turbíně budou nejnáročnější činností.
Instalovaná kapacita v jádře by mohla do roku 2030 vzrůst až o 30 %
Od havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v březnu 2011 a přes rozhodnutí některých zemí vyřadit jadernou energii ze svého portfolia se v současnosti staví na světě přibližně 70 reaktorů, především v Rusku a Číně.
Jste připraveni na blackout? Většina českých domácností není.
Většina Čechů vůbec neuvažuje o tom, že by jejich rodiny mohl postihnout blackout, tedy náhlý, masivní a dlouhodobý výpadek dodávky elektřiny. Tvrdí to analýza studentů Univerzity Tomáše Bati ze Zlína.
Synroc Wasteform
Synroc is a suite of technologies which provide the most effective and durable means of immobilising various forms of intermediate- and high-level radioactive wastes for disposal.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2014
- Shanghai’s Institute of Applied Physics will begin construction in 2017 of two Generation IV experimental thorium nuclear reactors – a two-megawatt pebble-bed fluoride salt-cooled reactor and a 2-MW molten salt reactor.
- China has completed the basic technology research and published a development roadmap for a Generation IV demonstration supercritical-water-cooled reactor that could be commissioned in 2022.
Tlaková nádoba druhého bloku JE Čchang-ťiang byla spuštěna do reaktorové šachty
Čína instalovala tlakovou nádobu pro druhý reaktor jaderné elektrárny Čchang-ťiang, jenž je ve výstavbě a jejíž začátek provozu je naplánován na konec tohoto roku.
Budoucnost EDU? Tlačte na pilu!
Valeč - Ne nedostatek peněz na výstavbu, ne současné nízké ceny elektřiny, ne váhání vlády, ale nesmírně složité licenční procesy mohou být nakonec tím, co rozhodne o osudu Jaderné elektrárny Dukovany.

Archiv:   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002

 
Přihláška

Kontakt

Návštěvní kniha

Chcete být informováni o novinkách na těchto stránkách? Pošlete přes Kontakt emailovou adresu.

NUSIM 2014
20.-21.11.2014
Jeseník
TopFuel 2015
13.-17.9.2014
Zurich


je-temelin-dukovany.cz
jaderna-energie.cz
jaderny-odpad.cz
alternativni-zdroje.cz
jaderna-bezpecnost.cz
energetika-eu.cz
vodni-tepelne-elektrarny.cz
ekologie-energie.cz

Kdo je kdo

Graf týdne

Obrázek týdne

Link týdne

Přehled zdrojů
ES ČR k 1.1.2008

Number of Reactors
in Operation Worldwide

Nuclear Share
in Electricity Generation

EIA Forecasts
Electricity Requirements
Nuclear Capacity
Spent Fuel Requirements

Hodnota akcií ČEZ
619,50 Kč (22.8.2014)