sekce mladých


ženy v jádře


Evropská nukleární
společnost


Slovenská nukleární
společnost


Kolektivní členové

ALTA a.s.
AMEC Nuclear Czech
AREVA NP GmbH
ČEZ a.s.
EGP INVEST s.r.o.
Energovýzkum s.r.o.
FEL ZČU Plzeň
FJFI ČVUT Praha
FS ČVUT Praha
FSI VUT Brno
Chemcomex Praha a.s.
I&C ENERGO a.s.
Královopolská RIA a.s.
Modřanská potrubní a.s.
NUVIA a.s.
OSC a.s
Rizzo Associates
Czech, a.s.

ROSATOM
SÚRAO
ŠKODA JS a.s.
TES s.r.o.
ÚJV Řež a.s.
VF a.s
VÚJE Česká republika s.r.o.
Westinghouse
Electric Czech Rep. s.r.o.

ZAT a.s. Příbram 
Případ Temelín
Rizika přesahující hranice
Dana Drábová a Helmuth Böck
  Dědictví Černobylu
Zdravotní, ekologické
a sociálně-ekonomické dopady
  O radioaktivitě pro veřejnost
Co je radioaktivita
Přírodní radioaktivita
Jednotky radioaktivity


Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2016
-
Takahama-3 Becomes Third Reactor To Restart In Japan after Fukushima
-
EDF Signs Agreement For Six EPRs At Jaitapur In India
Japonsko restartovalo třetí jaderný reaktor
Společnost Kansai Electric Power Company dne 29. ledna letošního roku restartovala třetí blok jaderné elektrárny Takahama v japonské prefektuře Fukui. Společnost chce co nejdříve založit palivo i do čtvrtého bloku této elektrárny a následně postoupit k jeho restartu.
NUSIM 2016 - Prvé oznámenie
Slovenská nukleárna spoločnosť a Česká nukleární společnost Vás srdečne pozývajú na pravidelný seminár jadrovej energetiky NUSIM 2016.
Častá Papiernička, 20.-21. apríla 2016
Prvé oznámenie Registrácia
15th Saint Nicolas Meeting
Every year for last 15 years Czech Young Generation of Czech Nuclear Society (CYG) holds in early December the annual Saint Nicholas Meeting, called after the Saint Nicholas Day, when kids all over Czech Republic are meeting Saint Nicholas, who treats them with candies and sweets for their year-long behaviour.
Nuclear Power in Switzerland
Switzerland has five nuclear reactors generating 40% of its electricity. Two large new units were planned. A national vote had confirmed nuclear energy as part of Switzerland's electricity mix. In June 2011 parliament resolved not to replace any reactors, and hence to phase out nuclear power by 2034, despite continuing strong public support for nuclear power.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2016
-
Poland May Delay Construction Of First Reactor
-
China To Build Two Nuclear Plants In Iran
Jak smrtící je vaše kilowatthodina?
Mluví-li se v poslední době o energetice, pak jsou ústředím tématem především emise skleníkových plynů a hrozba globálního oteplování. Jak by to však vypadalo, kdybychom spočítali, kolik lidí energetika připraví o život?
New York zahrnul jadernou energii do portfolia čisté energetiky
Komise New York Public Service Commission dne 21. ledna rozhodla, že mezi zdroje výroby elektrické energie, které negenerují uhlíkové emise, musí být ve státním portfoliu Clean Energy Standard zahrnuty také jaderné elektrárny.
Čína bude při plnění svých závazků z Paříže spoléhat hlavně na jaderné elektrárny
Jedním z největších úspěchů právě skončené pařížské konference o klimatu je skutečnost, že závazek ke snižování emisí přijaly i USA, Rusko a zejména Čína, která je největším světovým producentem emisních plynů.
Nuclear Power in Sweden
Sweden has 9 operating nuclear power reactors providing about 40% of its electricity. In 1980, the government decided to phase out nuclear power. In June 2010, Parliament voted to repeal this policy. The country's 1997 energy policy allowed 10 reactors to operate longer than envisaged by the 1980 phase-out policy, but also resulted in the premature closure of a two-unit plant (1200 MWe). Some 1600 MWe was subsequently added in uprates to the remaining ten reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2016
-
Thorium Nuclear Fuel Testing Continues At Norway’s Halden Reactor
- The Embalse nuclear power station in Argentina has been shut down for a maintenance and refurbishment programme that will see it continue to operate for another 30 years, making 60 in total, operator Nucleoeléctrica Argentina said.
„Zelené“ Německo: uhlí, jádro a vyšší účty
Německá média zveřejnila v posledních dnech několik zajímavých statistických údajů, jejichž rozbor napovídá, v jakém stavu se reálně nachází idea „zeleného“ a nízkoemisního Německa, kterou začala před čtyřmi roky prosazovat vláda Angely Merkelové. Nejvíce elektřiny se v Německu stále vyrábí z uhlí, největším bezemisním zdrojem zůstávají jaderné elektrárny a účty za elektřinu rostou.
První jihokorejský reaktor APR-1400 byl připojen k síti
Dne 15. ledna byl k síti připojen třetí blok jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori, oznámil dne 18. ledna její vlastník a provozovatel – společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP).
Jak to bylo s fúzí – část čtvrtá
Nic není černobílé. Na počátku byl možná nejdražší vědecký podvod staletí – projekt Huemul – a na konci opera… Vypráví o tom příběh sudetského Rakušana Ronalda Richtera, rodáka ze Falkenau am Eger – Sokolova nad Ohří.
Nuclear Power in Spain
Spain has seven nuclear reactors generating a fifth of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1968. There are plans for renewed uranium mining. Government commitment to the future of nuclear energy in Spain has been uncertain, but has firmed up as the cost of subsidising renewables becomes unaffordable.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2016
-
Last Magnox Nuclear Station Shuts Down In UK
-
China Continues With Nuclear Programme In Bid For 40 New Reactors In Five Years
Experimentálne stanovenie spektier urychlovačom riaděných neutronových generátorov
6-letý palivový cyklus na jaderné elektrárně Dukovany

ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Ing. Milan Štefánik, Ph.D. a Ing. Lenka Heraltová, Ph.D., vítězové soutěže o nejlepší doktorské práce.
5. února 2016 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež.
Havarovaný reaktor v Černobylu dostane nový sarkofág
Francouzské společnosti Bouygues a Vinci dokončily předběžnou montáž obloukového sarkofágu pro Černobylskou jadernou elektrárnu. Předpokládá se, že mohutná konstrukce se vztyčí nad budovou zničeného čtvrtého bloku někdy na podzim roku 2017. Oznámila to agentura RIA Novosti. Do Černobylu bude přepravena po částech a definitivně se smontuje až na místě.
Nuclear Power in South Korea
South Korea is a major world nuclear energy country, exporting technology. It is building four nuclear reactors in UAE, under a $20 billion contract. 24 reactors provide about one-third of South Korea's electricity from 21.6 GWe of plant. Nuclear energy remains a strategic priority for South Korea, and capacity is planned to increase by 70% to 37 GWe by 2029, and then maintain that level to 2035.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 53. týden 2015
- South Africa Working To Develop Final Funding Model, But No Decision Yet On New Build.
- Fuel Loading Complete At Japan’s Takahama-3.
Hodně úspěchů v novém roce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Nuclear Power in South Africa
South Africa has two nuclear reactors generating 5% of its electricity. South Africa's first commercial nuclear power reactor began operating in 1984. Government commitment to the future of nuclear energy is strong, with firm plans for further 9600 MWe in the next decade, but financial constraints are severe.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2015
- Belgium Restarts Doel-3 After Long-Term RPV Safety Shutdown.
- A former nuclear power station site in North Wales could become the location for the development of a new generation of small modular reactors, local media reports said.
Hezké a pohodové vánoce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Nuclear Power in Slovenia
Slovenia has shared a nuclear power reactor with Croatia since 1981. It has further capacity under consideration.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2015
- Russia’s Beloyarsk-4 Fast Neutron Reactor Connected To The Grid.
- Scientists at the Max Planck Institute for Plasma Physics in Germany say they have reached a milestone in a quest to derive energy from nuclear fusion by starting up one of the world’s largest nuclear fusion machines for the first time and briefly generating a super-heated helium plasma inside a vessel – a key point in the experimental process.
Vietnam podruhé
V polovině listopadu jsem se zúčastnila mise IAEA do Vietnamu. Poprvé jsem tu byla před dvěma lety. Tehdy jsem shledala, že akce trochu trpěla tím, že byla pojatá jako položka nařízená stranou a vládou, kterou je potřeba odškrtnout jako splněnou, a více jako vzájemná prezentace jednotlivých zúčastněných vietnamských organizací, než jako výcvikový seminář jaderné komunikace. Po dvou letech to nebylo jiné.
NUSIM 2016 - Prvé oznámenie
Slovenská nukleárna spoločnosť a Česká nukleární společnost Vás srdečne pozývajú na pravidelný seminár jadrovej energetiky NUSIM 2016.
Častá Papiernička, 20.-21. apríla 2016
Prvé oznámenie Registrácia
Nuclear Power in Slovakia
Slovakia has four nuclear reactors generating half of its electricity and two more under construction. Slovakia's first commercial nuclear power reactor began operating in 1972. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2015
-
Construction Of First Vietnam Reactor ‘To Begin In 2020’
Čína bude při plnění svých závazků z Paříže spoléhat hlavně na jaderné elektrárny
Jedním z největších úspěchů právě skončené pařížské konference o klimatu je skutečnost, že závazek ke snižování emisí přijaly i USA, Rusko a zejména Čína, která je největším světovým producentem emisních plynů.
Umíme v Česku postavit malý jaderný reaktor?
Druhý ročník konference o malých jaderných reaktorech se bude zabývat reálností myšlenky postavit v Čechách takový zdroj privátně pro vlastní potřebu a taky konkrétními možnostmi zapojení českých firem do těchto projektů.
11. února 2016, FJFI, Břehová 7, Praha 1.
Nuclear Power in Saudi Arabia
Saudi Arabia plans to construct 16 nuclear power reactors over the next 20 years at a cost of more than $80 billion, with the first reactor on line in 2022. It projects 17 GWe of nuclear capacity by 2040 to provide 15% of the power then, along with over 40 GWe of solar capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2015
- An International Atomic Energy Agency team of experts says safety has improved in recent years at Russia’s Novovoronezh nuclear station, but further improvements are needed such as completing work to bring the station’s various quality arrangements into a single integrated management system.
- Areva Wins Contract To Manufacture NuScale SMR Fuel Assemblies.
Profil a poslání Středoškolské odborné činnosti (SOČ)
Středoškolská odborná činnost je dobrovolná zájmová činnost žáků ze všech typů středních škol, kterou uskutečňují ve svých školách, mimoškolních zařízeních, klubech nebo individuálně.
Dvouletý výzkum Univerzity Karlovy připravil možné scénáře vývoje regionu Jaderné elektrárny Dukovany
Ve středu 21. října přednesli na třebíčské radnici výzkumníci z Univerzity Karlovy v Praze výsledky dvouletého socio-ekonomického výzkumu zástupcům firem a samospráv. Díky novému vědeckému přístupu bylo možné z dat připravit možné budoucí scénáře života v regionu.
15. Mikulášské setkání CYG
Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 15. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 2.-4.12.2015 na VUT v Brně.
Nuclear Power in Russia
Russia is moving steadily forward with plans for an expanded role of nuclear energy, including development of new reactor technology. An average of one large reactor per year is due to come on line to 2028, balancing retired capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2015
- Russia and Egypt have signed an agreement to collaborate on the construction and operation in Egypt of a nuclear power plant equipped with four reactor units with capacity of 1,200 megawatts each.
- Foratom, the Brussels-based trade association for the nuclear energy industry in Europe, has welcomed the publication of the Nuclear for Climate initiative’s position paper ‘Nuclear is part of the solution for fighting climate change’.
Region vyzvedl základní kámen k 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Věnuje ho vládě
Ve středu 18. listopadu byl vyzvednut a převezen kamenný kvádr o velikosti 1,5 m x 1,5 m z lesa u Jaderné elektrárny Dukovany do kamenolomu Kamenná. Vyzvednutí kamene se účastnili starostové z regionu a také zástupci firem.
Pokračování rozvoje
Tímto desetiletím se prolínají tři významné dlouhodobé skupiny činností: obnova SKŘ na Dukovanech, zvyšování výkonu Dukovan a veřejná soutěž na dva nové temelínské bloky. Je patrná snaha vlády o rozvoj jádra v obou formách – pokračování provozu stávajících bloků a stavba nových. Došlo ale i k jedné události, která míří opačným směrem, a to k postupnému uzavření Jaslovských Bohunic V1 v důsledku politického tlaku Evropské unie.
(seriál 60 let českého jaderného průmyslu, 2005-2015)
Russia's Nuclear Fuel Cycle
A significant increase in uranium mine production is planned. There is increasing international involvement in parts of Russia's fuel cycle. A major Russian political and economic objective is to increase exports, particularly for front-end fuel cycle services through Tenex, as well as nuclear power plants.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2015
- China Signs Agreements For Two Reactors In Argentina.
- Belgium’s nuclear regulator has announced that it has authorised operator Electrabel to restart the Doel-3 and Tihange-2 nuclear units, both of which have been offline because of uncertainties over the structural integrity of their reactor pressure vessels.
Jak to bylo s fúzí – část třetí
Když na počátku dvacátého století profesor J. A. Pollock vysvětlil deformaci měděného hromosvodu továrny Hartley Vale Kerosene Refinery poblíž australského Lithgow v New South Wales, zrodil se název „pinch effect“ (pinch = štípnutí, sevření, si fyzici počeštili na pinč).
Nuclear Power in Romania
Romania has two nuclear reactors generating almost 20 percent of its electricity. Romania's first commercial nuclear power reactor began operating in 1996. Its second started up in May 2007.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2015
- Finnish nuclear waste management company Posiva has been granted a licence by the government for the construction of a final disposal facility for spent nuclear fuel at Olkiluoto on the country’s southwest coast – the first final repository in the world to enter the construction phase.
V Brně byla zahájena výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“
Zveřejněno 29.10.2015 v rubrikách Akce,Aktuálně,V Česku. Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně byla 23. října 2015 zahájena výstava fotografií s názvem „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“.
Westinghouse začal připravovat vývoj svého prvního olovem chlazeného rychlého reaktoru
Společnost Westinghouse Electric Company má zájem o spolupráci s americkým ministerstvem energetiky (Department of Energy - DOE) na další inovaci v oblasti energetiky, která nezatěžuje životní prostředí - olovem chlazený reaktor navržený tak, aby dosahoval ještě vyšší úrovně dostupnosti, bezpečnosti a flexibility.
Nuclear Power in Poland
Poland plans to have nuclear power from about 2025 as part of a diverse energy portfolio, moving it away from heavy dependence on coal and imported gas. The first nuclear plant will be a joint venture of three utilities and a copper miner, all state-owned.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2015
- Finnish nuclear waste management company Posiva Oy says it has developed a final disposal solution for used nuclear fuel which it plans to offer on global markets.
- The state-run Japan Atomic Energy Agency is “not fit to operate” the Monju prototype fast breeder reactor because it has repeatedly failed to correctly carry out inspections of the plant, Japan’s nuclear regulator has said.
Právě vyšel info WIN 10/2015
- Jaderné technologie pomámají v léčbě zákeřných chorob
- Na kávě s Lenkou Heraltovou, vědeckou pracovnicí na FJFI ČVUT
- Jaderné perličky
Nuclear Power in Pakistan
Pakistan has a small nuclear power program, with 725 MWe capacity, but is moving to increase this substantially. Pakistan's nuclear weapons capabilities of has arisen independently of the civil nuclear fuel cycle, using indigenous uranium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2015
-
Hinkley Construction To Begin Within Weeks As UK And China Sign Deal
-
Construction Agreement Approved For Romania’s Cernavoda-3 and -4
Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí
Vláda se rozhodla, že v bílinské lokalitě se bude dál těžit uhlí, tedy i za územními limity blokujícími tamní důlní činnost už téměř čtvrtstoletí. Hranice těžby v případě lomu ČSA platí dál. Dopadlo to podle očekávání.
Uranium in Niger
Niger has two significant uranium mines providing 7.5% of world mining output from Africa's highest-grade uranium ores. Niger's first commercial uranium mine began operating in 1971.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2015
- E.On, the majority owner of Swedish nuclear operator OKG, today (14 Oct) confirmed plans to prematurely shut down Units 1 and 2 at the Oskarshamn nuclear power station in Sweden.
- Kyushu Electric Power Company today (15 Oct) restarted its Sendai-2 nuclear power reactor in Kagoshima Prefecture, southern Japan, the second reactor to restart in the country since the introduction of new post-Fukushima regulatory standards.
Kovový oblouk nad Černobylem
Inženýrská výzva, jaká nemá v dějinách techniky obdoby. Taková slova charakterizují výstavbu bezpečnostního ochranného krytu New Safe Confinement nad havarovaným černobylským reaktorem.
Jádro klíčové pro splnění cílů udržitelného rozvoje OSN
Čelní představitelé členských států OSN přijali Cíle udržitelného rozvoje pro léta 2015–2030. Velkou roli v plnění vytyčených cílů má sehrát jaderná energie, a to nejen v otázce energetiky. Význam jádra je klíčový například ve světovém boji proti rakovině, energetické chudobě či hladomoru.
Jaderná elektrárna Krško opět zaměstnává rakouské odpůrce jádra
Provoz jaderné elektrárny Krško u vesnice Vrbina ve Slovinsku může být prodloužen o 20 let do roku 2043. Oznámili to slovinský ministr infrastruktury Peter Gašperšič a chorvatský ministr hospodářství Ivan Vrdoljak. Oznámení vyvolalo bouřlivé reakce v Rakousku, zejména v Korutanech.
Nuclear Energy Prospects in New Zealand
New Zealand is one of the few developed countries not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. As hydro-electric potential was progressively utilized, nuclear power featured in national power plans from 1969 to 1976.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2015
- China’s Changjiang-1 And Yangjiang-3 Achieve First Criticality
- Entergy Corporation will close its single-unit Pilgrim nuclear power station in Massachusetts no later than 1 June 2019 because of poor market conditions, reduced revenues and increased operational costs.
Evropská fyzikální společnost: Snižování emisí v EU je drahé a málo efektivní
Energetická sekce Evropské fyzikální společnosti (European Physical Society – EPS) vydala oficiální stanovisko, z něhož vyplývá, že tato prestižní organizace sdružující přední fyziky a odborné fyzikální společnosti má pochybnosti o současné evropské energetické politice.
Ruské rychlé reaktory řady BN
Rusko patří mezi země zabývající se problematikou rychlých reaktorů. Vedle flotily tepelných reaktorů má i sérii rychlých reaktorů. V článku shrnu jednotlivé modely řady BN a jejich přínosy pro projekt BN-1200.
Sodíkem chlazené reaktory a jejich západní modely
Nahradí rychlé reaktory stávající lehkovodní? Začne svět využívat vyhořelé jaderné palivo k výrobě nového paliva? Rychlé reaktory jsou bezpochyby jednou z možností výroby energie pro budoucnost.
Nuclear Power in the Netherlands
The Netherlands has one nuclear reactor generating almost 4% of its electricity. At least one large new unit is proposed. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1973.

Archiv:   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002

 
Přihláška

Kontakt

Návštěvní kniha

Chcete být informováni o novinkách na těchto stránkách? Pošlete přes Kontakt emailovou adresu.

Malé reaktory
11.2.2016
Praha
PIME 2016
14.-17.2.2016
Bucharest
NUSIM 2016
20.-21.4.2016
Častá


je-temelin-dukovany.cz
jaderna-energie.cz
jaderny-odpad.cz
alternativni-zdroje.cz
jaderna-bezpecnost.cz
energetika-eu.cz
vodni-tepelne-elektrarny.cz
ekologie-energie.cz

Kdo je kdo

Graf týdne

Obrázek týdne

Link týdne

EIA Forecasts
Electricity Requirements
Nuclear Capacity
Spent Fuel Requirements

Hodnota akcií ČEZ
413,00 Kč (22.12.2015)